Bomi Group > Hizmetler > Özel Hizmetler

Günün 24 saati haftanın 7 günü Acil Hizmetler

Bomi’nin ivedi ve acil teslimatlarla başa çıkacak özel hizmetleri bulunmaktadır. Haftanın 7 günü, günün 24 saati, Bomi teslimat noktasındaki depolarının belirlediği süre zarfında medikal ve diagnostik cihaz dağıtım ve teslimatını garanti etmektedir. Bu teslimat süresi müşteri tarafından belirlenir ve bu hizmet 365 gün 7/24 sağlanmaktadır.  

Bu hizmet, müşterilerin antrepodaki stokları en iyi şekilde kullanmalarını sağlar, mali durumu kesinlikle minimumda etkiler ve söz konusu bir ürünün daimi olarak müşterisinin kullanımına sunar. Bu hizmet, kısa kullanım süresi olan cihazların ve resüsitasyon ekipmanlarının yönetiminde özellikle değerlidir.

Tersine Lojistik

Bomi’nin medikal ve diyagnostik cihazların yönetiminde edindiği üst düzey uzmanlık ve deneyim şirketin müşterilerine tam, doğru ve tersine lojistik hizmeti sunmasını sağlamaktadır. Bu hizmet, müşterinin deposunda yer alan ve çeşitli nedenlerden dolayı toplanması veya çıkartılması gereken tüm cihazların alınması olarak görülebilir.

Gümrük işlemleri

Bomi, tıbbi ürünlerin İTHALAT/İHRACATI ile ilgili tüm vergilendirme ve gümrük konularında müşterilerine yardımcı olmakta, hem maliyetlerin hem de transit sürelerinin mümkün olduğu kadar düşük tutulmasını sağlayacak çözümler sunmaktadır.

Operasyonel & teknik destek

Müşterilere kullanılan hizmetlerle ilgili ivedi yardım ve bilgi sağlayan bir müşteri hizmetlerimiz bulunmaktadır. Aynı zamanda, nakliye birimlerimiz, depolarımız ve diğer ilgili departmanlarımızla doğrudan iletişim kanallarımız mevcuttur.

 Bomi geniş yelpazede yüksek kaliteli teknik destek sunmaktadır ve desteğimizin güçlü yanları şunlardır:

  • Diagnostik ekipman için stratejik stok
  • Teslimat ve iadelerin nakliye yönetimi ( bkz.Nakliye Yönetimi ), a link to the chapter on Transport Management could be included here
  • Yerinde teknik servis için depoda özel alanlar yaratılması